poniedziałek, 29 kwietnia 2013

"Polska Pofabryczna"

Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl poświęcony inicjatywom dotyczącym dziedzictwa postindustrialnego w Polsce. Kilku bohaterów kolejnych wpisów mamy już na oku, jednak gdybyście mieli swoje sugestie i pomysły - zapraszamy do podzielenia się nimi! :)

Przy okazji przekazujemy wszystkim uczestnikom projektu ważną wiadomość - lista obiektów jest już gotowa i zostanie udostępniona niebawem wszystkim uczestnikom - do przemyślenia, zadeklarowania się i ewentualnego uzupełniania! :) Jest na niej 155 obiektów. 
A tych, którzy jeszcze chcieliby się zaangażować w projekt serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami (link po prawej) i zgłaszania się mailowo!

Przejdźmy jednak już do właściwego tematu niniejszego wpisu - do projektu Polska Pofabryczna.


Jest to ogólnopolski projekt fotograficzny, którego autorem i zarazem wykonawcą jest Piotr Majchrzak. 
Może to być doskonały przykład na to ile zdziałać może jedna osoba, której nie jest obojętne nasze dziedzictwo przemysłowe. Zachęcamy do przeczytania krótkiego wywiadu z panem Piotrem na portalu Moje Miasto Łódź, który opowiada o swojej fascynacji zapomnianymi fabrykami i projekcie, który z niej się zrodził: wywiad.

"Polska Pofabryczna" powstała w 2007 roku. Jak możemy dowiedzieć się z opisu projektu, ma on dwa podstawowe zadania: uwiecznienie na fotografiach wszystkich zabytków pofabrycznych i tym samym rozpowszechnienie idei ochrony zabytków przemysłowych jako ważnego elementu dziedzictwa narodowego. Obudzenie w nas świadomości, że "nawet" zrujnowana fabryka może być czymś wartościowym, ciekawym, wartym zadbania - nie będzie przesadą stwierdzenie, że te idee to wspólny mianownik wszelkich inicjatyw na rzecz architektury postindustrialnej. A im więcej skutecznych i wartościowych inicjatyw, jak Polska Pofabryczna, tym większa szansa, że osiągniemy ten cel. W przypadku "Pofabrycznej" środkiem do celu jest fotografia.

Tworzony przez pana Piotra Majchrzaka zbiór fotografii nie jest bynajmniej chowany do szuflady. Ważnym elementem projektu jest przybliżanie lokalnego dziedzictwa poprzemysłowego właśnie poprzez publikację  i wystawy zdjęć (np. cykl zdjęć Częstochowa Pofabryczna był już wystawiany wielokrotnie). Po zakończeniu projektu zdjęcia wzbogacą zasoby Narodowego Instytutu Dziedzictwa, aby kolejne pokolenia mogły z nich skorzystać!

Sam projekt został objęty Honorowym Patronatem Zarządy Głównego Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Instytutu Nowej Kultury Industrialnej INIK GmbH, Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki oraz Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.

Zachęcamy więc do odwiedzenia profilu Polski Pofabrycznej na Facebooku i zafascynowania się zabytkami poprzemysłowymi widzianymi oczami pana Piotra Majchrzaka! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz